Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan G 46 Tukkukauppa (pl. moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien kauppa) *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2025 Q2 - 2026 Q2


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2025 Q22025 Q32025 Q42026 Q12026 Q2
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)6370.0608820.032250.0250.0140.0
Alankomaat (NL)340,1465.6212,324344,3925.8169,887347,9345.7194,965287,7754.2199,926268,8293.8194,553
Albania (AL)1150.0611610.0262350.01263200.0873510.065
Algeria (DZ)118589384280.0224650.0153
Amerikan Samoa (AS)20.0
Andorra (AD)100.0120.0420.0510.01
Angola (AO)30.0109
Antigua ja Barbuda (AG)
Argentiina (AR)1,8510.01,8153,6640.11,3271,6890.04,0981,6200.03,0694,1500.14,568
Armenia (AM)1120.0277750.0454960.04092020.02343080.0215
Australia (AU)7,6680.11,0186,3730.13,7886,2980.18,0927,8100.12,534174,9152.58,492
Azerbaidžan (AZ)850.01871400.06510.041310.029540.071
Bahama (BS)80.011810.0110.061
Bahrain (BH)210.080.01030.070.06
Bangladesh (BD)10,7510.22,51614,1250.258410,7280.21,82516,0180.260415,3430.2625
Barbados (BB)2500.02470.03310.01370.01210.0
Belgia (BE)141,9202.4136,606149,4592.5108,409121,5482.0155,427152,5282.275,101185,5562.6131,731
Belize (BZ)10.0
Bermuda (BM)
Bolivia (BO)30.025816680.01121410.06340.090
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)1
Bosnia ja Hertsegovina (BA)1,4300.0771,5760.01622,3470.01106,9660.12216,9690.1729
Botswana (BW)920.0530.0
Brasilia (BR)45,7170.82,40661,5461.01,785168,3862.88,767156,9122.316,98872,3191.023,321
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)
Brunei (BN)110.0
Bulgaria (BG)8,1030.14,23928,3810.56,51620,1240.36,01811,2240.25,28511,8800.25,410
Burkina Faso (BF)1860.010760.0373720.01,7921150.02960.0
Burundi (BI)608
Caymansaaret (KY)10
Ceuta (XC)10.0
Chile (CL)81,5991.41,32277,5421.31,82164,3081.11,805114,9261.72,918113,4151.6780
Cookinsaaret (CK)10.040.0
Costa Rica (CR)4,1630.14383,3750.11,0783,2080.15,4488,2740.14,64211,2180.27,924
Curaçao (CW)3590.0
Dominica (DM)30.020.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)1,4110.03261,5360.02401,3220.01951,8080.02911,3490.01,459
Ecuador (EC)101,8921.73,83299,2161.73,508101,7861.72,044124,6931.82,659164,6432.32,148
Egypti (EG)10,1630.291010,1350.21,2388,1490.12,71811,3990.24,5647,6010.14,394
El Salvador (SV)3860.04411840.0152800.02702860.02012210.0603
Espanja (ES)190,7293.236,745153,9032.638,336164,0212.743,664188,0302.833,787191,2292.747,206
Eswatini (SZ)50.0100.080.010.020.0
Etelä-Afrikka (ZA)13,0910.21,72819,1720.37527,7690.11,6057,1990.14,3639,2820.17,107
Etelä-Korea (KR)41,2970.74,09335,2890.64,03534,5480.65,27337,1020.52,69738,2950.56,555
Etelä-Sudan (SS)1
Etiopia (ET)360.0121160.0260.01530.01590.0
Fidzi (FJ)440.0820.08820.0400.0840.01
Filippiinit (PH)6,5380.11,5645,9410.11,4386,8960.12,3388,9620.11,8898,2630.12,667
Färsaaret (FO)20.04820.04440.085770.0101300.0104
Gabon (GA)430.09161200.0440.0
Gambia (GM)11
Georgia (GE)4160.04,7753900.05,0694940.09664480.08152470.01,126
Ghana (GH)1480.01214710.0553950.05666010.0712050.048
Gibraltar (GI)131918
Grenada (GD)20.07
Grönlanti (GL)3720.0513740.023310.0285050.045280.043
Guam (GU)
Guatemala (GT)1,1890.03,0951,2140.04,8831,1080.02,4121,5450.02,4361,2450.03,973
Guinea (GN)279255287235
Guinea-Bissau (GW)1120.01120.0
Guyana (GY)40.0462183,6721,614
Haiti (HT)170.0170.0280.0
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)240.0110.0
Honduras (HN)1990.0431290.0368610.07112000.0572220.0112
Hongkong (HK)1,3720.05,1001,6610.03,6922,9640.03,0782,5620.03,7741,5610.011,905
Indonesia (ID)7,0180.14899,8210.21267,5750.127810,4930.245911,2310.21,257
Intia (IN)33,3100.614,60440,0630.716,23039,5420.618,01141,9040.619,83642,3320.621,835
Irak (IQ)44810.0432211
Iran (IR)1390.02240.02240.02960.01020.0
Irlanti (IE)83,8091.43,09188,2701.51,86292,7481.52,477104,0801.52,38398,9321.44,949
Islanti (IS)1,5530.02,2369960.01,0822,8410.01,1211,4460.01,1661,9530.0971
Iso-Britannia (GB)93,4111.532,03187,3571.526,61394,1201.574,125109,7101.699,557123,0161.7119,600
Israel (IL)6,7940.15,1555,0980.13,2576,8720.17,5069,7340.12,4748,4080.14,937
Italia (IT)252,7074.297,449233,9023.974,879255,3954.291,078258,8993.889,293274,8543.9109,454
Itävalta (AT)63,1201.023,26766,0161.119,30663,2631.023,15055,8730.822,12258,2330.829,292
Jamaika (JM)760.0340.0490.0230.0150.0
Japani (JP)64,5401.13,43955,6490.922,46660,2711.045,71368,4901.038,65067,6121.044,295
Jemen (YE)1010.050.070.0
Jordania (JO)690.0142190.0692890.02661900.06970.010
Joulusaaret (CX)30.010.0
Kambodža (KH)3,5990.131,5926,0780.150,0663,7870.15,6686,0400.12,1856,3810.158,253
Kamerun (CM)150.0533120.010270.0371570.0980.033
Kanada (CA)27,9300.517,59476,7111.335,419100,3841.628,148172,2302.538,19130,0010.437,136
Kazakstan (KZ)1,3190.01,99990.03,352120.04,3363950.02,6581,3440.01,451
Kenia (KE)4,5210.113,6810.13834,2250.14,5540.1394,6430.1
Kiina (CN)570,2059.58,953567,6109.58,238528,0958.723,687682,49010.042,428673,6399.633,880
Kirgisian tasavalta (KG)508190.0684260.01,188330.0626319
Kolumbia (CO)5,1120.12,9565,3310.12,1864,8940.134,8433,6900.18,2571,7080.03,721
Komorit (KM)10.010.0
Kongo (CG)10.057080.01810.0120.0
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)77320.060.02
Kosovo (XK)190.0703720.077250.03780.064
Kreikka (GR)17,5380.311,72113,9260.27,29820,8620.37,38222,3350.35,74922,3860.317,037
Kroatia (HR)7,8260.15,0635,8060.11,4454,7780.11,1254,7740.11,48312,6990.21,752
Kuuba (CU)480.0501140.0610.047690.04770.0
Kuwait (KW)10.03010.010.01534
Kypros (CY)5,6030.12143,5170.19153,1490.16474,2690.14184,9370.1428
Laos (LA)2880.0162350.04210.07280.08150.0
Latvia (LV)34,9440.630,79529,0020.528,55330,3870.532,41529,7890.430,99831,5320.434,213
Lesotho (LS)90.050.030.0
Libanon (LB)330.0260200.02051600.0315900.095980.0
Libya (LY)3710.0
Liechtenstein (LI)1,5230.091,6670.0191,3990.0701,2180.048610.08
Liettua (LT)53,7990.932,04443,0660.738,59451,4190.827,84538,9820.625,92948,0380.734,863
Luxemburg (LU)3,3980.11,7835,9090.15673,6160.15242,0230.02701,6560.0811
Macao (MO)210.020.0
Madagaskar (MG)290.040710.0180.0780.01710.0
Malawi (MW)200.0410290.080.070.0170.0
Malediivit (MV)10.030.01938116
Malesia (MY)18,3520.33,10919,8260.31,72824,5740.41,92527,1540.41,64832,7070.51,789
Mali (ML)60.0210.0110.0211387
Malta (MT)7,8560.1951,6280.01502,6150.0576130.02763580.0308
Marokko (MA)10,3590.22,25510,0560.24,42229,7330.53,84950,8450.72,12933,9090.53,271
Mauritania (MR)60.050.080.0
Mauritius (MU)1,7850.021,9810.0742,4920.0542,1730.01,2110.01
Meksiko (MX)15,1830.384814,1390.22,35112,7760.27,75421,9540.312,58019,0340.38,527
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)8,9260.17,2770.1
Mikronesia (FM)50.030.0
Moldova (MD)1670.02665380.02197350.04322560.0243890.0180
Mongolia (MN)2485138510.0308717
Montenegro (ME)140.012330.01860.013290.0421,2310.311
Mosambik (MZ)280.0559740.0280.020.0280.027
Myanmar (MM)2,5770.03753,1340.13,2440.13,2620.02,8970.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)8,9260.17,2770.1
Namibia (NA)1030.0450.0440.03530.017413,8310.2219
Nepal (NP)530.07471000.0750.0123750.010890.0
Nicaragua (NI)210.0260.050270.0451180.01510.050
Niger (NE)1110.01970.01440.0
Nigeria (NG)110.01,534120.0612120.01,44340.0592200.01,495
Norja (NO)106,8211.8101,02368,2221.1151,96666,4361.1152,135169,3992.5158,76287,5881.2165,838
Norsunluurannikko (CI)4040.01741320.0271870.0411190.04582230.0339
Oman (OM)80.09160.0770.012835624
Pakistan (PK)4,8520.11,8265,6920.12,5245,2850.13,7557,4420.13,0716,6090.12,399
Palestiinalaisalue (PS)10.0
Panama (PA)2300.01,7592060.04012380.01,1874790.08452480.04,982
Papua-Uusi-Guinea (PG)15,4950.3400.0310.0
Paraguay (PY)660.061590.0550.01050.020650.0
Peru (PE)13,3220.21,16832,7730.62,09462,2031.095814,7030.21,62913,1050.2767
Pohjois-Irlanti (XI)1,4480.06571,0120.01821,4270.033525,4110.41,46114,2920.22,421
Pohjois-Korea (KP)100.080.0
Pohjois-Makedonia (MK)9020.04298040.0806980.05071,4250.03032,2020.0133
Portugali (PT)63,1071.011,55441,8830.711,35586,2421.410,259129,0191.99,52857,4160.88,894
Puola (PL)231,4233.885,975203,7483.479,484252,4214.173,259207,3053.078,754198,3052.887,210
Päiväntasaajan Guinea (GQ)80.0
Qatar (QA)11,8390.26011,3210.2591,6270.0194,6360.1704,3650.163
Ranska (FR)167,6282.888,910161,5982.776,726160,5542.686,659172,3622.583,162178,9502.593,523
Ranskan Polynesia (PF)40.0430.0
Romania (RO)14,8090.222,11614,4950.215,62617,3030.38,71826,3840.49,81234,7270.515,789
Ruanda (RW)40.0149140.0100.01360.0340.01
Ruotsi (SE)938,15115.6302,102989,43216.6290,506939,90715.4345,159995,79714.6365,1151,188,66716.9366,150
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)5940.02780.0
Saint-Barthélemy (BL)1930.030.0
Saksa (DE)783,17713.0312,280747,46112.6417,358756,93312.4317,939839,76712.3442,616844,28812.0371,651
Salomonsaaret (SB)110.0330.0
Sambia (ZM)17,9090.374317,1880.3118,6730.361,3530.9611
San Marino (SM)2790.07691910.03233180.02902580.05513070.02,433
Sao Tome ja Principe (ST)610.0
Saudi-Arabia (SA)1,3320.01,4635040.01,1983240.09571,7770.04094,2250.1385
Senegal (SN)510.090.0110.011160.01150.0134
Serbia (XS)5,4110.11,85262,2811.02,4946,3000.12,20527,6630.42,04432,6600.52,845
Seychellit (SC)1100.01510.010.0100.0
Sierra Leone (SL)640.0435630.0350.080.0340.0
Singapore (SG)12,7260.22,9439,5460.22,87910,7390.27,61412,1310.24,52213,0340.25,537
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)11
Slovakia (SK)22,9190.410,50518,7610.314,37920,7450.314,63324,2370.413,75428,3050.415,837
Slovenia (SI)24,7150.43,87523,0270.41,93524,8040.41,40334,4520.53,51831,9670.53,675
Somalia (SO)821010.0
Sri Lanka (LK)4,4720.13503,8900.15,2090.1285,8860.11944,6060.13
St. Kitts ja Nevis (KN)60.0
St. Lucia (LC)50.0
St. Pierre ja Miquelon (PM)350.0
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)5940.02780.0
Surinam (SR)20.020.020.050.010.0
Sveitsi (CH)96,7371.6269,50190,1071.5317,898113,9821.9408,09789,9061.3482,23186,1901.2470,934
Syyria (SY)206170.0157
Tadžikistan (TJ)2110.0
Taiwan (TW)44,6960.739739,9550.713840,5340.793755,2030.82,10148,5870.77,846
Tansania (TZ)570.0196460.0522570.01162000.05502170.05
Tanska (DK)187,6953.129,669196,5823.326,981200,1103.328,988107,8351.630,704108,5581.532,837
Thaimaa (TH)44,9930.730,97638,9220.749,23139,8150.712,93052,4320.84,33661,4370.991,853
Timor-Leste (TL)56
Togo (TG)2101310.0210.09
Tonga (TO)310.0
Trinidad ja Tobago (TT)9240.0140.0990.0460.0630.0
Tsad (TD)563
Tunisia (TN)1,4720.0731,1930.0251,3540.0733,0670.0322,2990.0197
Turkki (TR)57,5291.026,05657,2451.029,04863,0831.023,40065,0161.025,55763,4380.930,394
Turkmenia (TM)7
Turks- ja Caicossaaret (TC)310.0
Tšekin tasavalta (CZ)69,7131.230,00762,3231.022,15769,0211.127,32671,7421.128,57572,7931.029,895
Uganda (UG)920.0681230.0200.0710.01050.0
Ukraina (UA)4,6760.14,4734,9490.13,5495,5060.16,1965,2600.15,5055,4870.14,901
Unkari (HU)48,8080.87,63542,1030.77,17643,3200.77,44852,3020.88,08060,4970.98,462
Uruguay (UY)9470.01,2865230.01,1325450.01,4798040.08492,0400.0999
Uusi-Kaledonia (NC)2850.024950.043060.0554
Uusi-Seelanti (NZ)4,1120.12,0013,3990.14343,3530.14217,9400.14745,0500.1575
Uzbekistan (UZ)2,1200.01,0681,0030.03231,8910.02852,5620.0782,0250.076
Valko-Venäjä (BY)1070.01030.022450.09341080.0923680.083
Vatikaanivaltio (VA)30.020.0
Venezuela (VE)610.0610.0500.01190.01280.0104
Venäjä (RU)6,1570.14,4163,3100.14,1977500.01,5037780.01,3872,3740.01,372
Vietnam (VN)42,4140.749455,6070.93154,1860.951383,3411.258775,6821.1295
Viro (EE)112,8691.9147,904130,4922.2163,953113,9241.9133,629240,1583.5136,305134,4441.9209,474
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)5620.02,5475,0710.13,8875930.02,1221,0560.09689430.03,343
Yhdysvallat (US)440,7067.3330,993381,3356.4109,073373,5536.1573,658303,9974.5719,539521,4977.4727,662
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)50.060.0
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)50.010.010.0
Zimbabwe (ZW)720.01,258450.0400.0220.0930.06
kaikki maat yhteensä 6,028,898100.02,713,068100.0 5,955,155100.02,597,982100.0 6,085,340100.03,217,951100.0 6,800,040100.03,519,709100.0 7,043,446100.03,876,467100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-kesäkuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot